HAVALE GEÇİRME

Ateşli havaleler toplumda daha çok görülmektedir. Ateşli havale geçiren hastanın ailesinde geçmişte ateşli havale geçiren bir çocuk vardır. Ailevi yatkınlık vardır. Dikkat edildiği takdirde ateşli havaleler prognozu ve tedavisi açısından yüz güldürücü havalelerdir. Çocuğu ateşli havale geçiren aileler çok dikkatli olmalı. Ateşe ilk müdahaleyi yapmalı ve evde ateşi düşürmesini bilmelidir. Duş aldırmalı, ıslak bez tatbik etmeli ve ateş düşürücü şurup ve fitil vermelidir. Evde Diazepam Rektal tüp bulunmalı. Çocuk havale geçirdiğinde bunu makattan uygulayabilmelidir.

ÇOCUKLARDA İSHAL KUSMA

Özellikle yaz aylarında sık görülen ve bebek ölümlerin önemli nedenlerden biri olan ishal ve kusmalar dikkat edilmesi gereken hastalıklardan biridir. Kusan bebeğin evde tedavisi mümkün değildir. Kusan bebeği doktora götürmeli ve serum takılmalıdır ki bebekte su eletrolit kaybı olmasın. Kusma yoksa hafif ishal varsa su kaybını önlemek için ağızdan ORS oral Rehidratasyon sıvısı veya ayran, sıkma portakal elma havuç suyu verilmelidir.

YENİDOĞANDA SARILIK

Yenidoğanda sarılık yenidoğanda sık karşılaştığımız ve ilk on günde çok dikkat dilmesi gereken bir problemdir. İlk on günde sarılık miktarını kanda 20 mg altında tutmak gerekir. Sarılık maddesi 20 mg üzerine çıktığı takdirde beyin tahrip olmakta, telafisi mümkün olmayan özürler meydana gelmektedir. Bebek yakından takip edilmeli, sarılık görüldüğü takdirde hemen doktora başvurmalıdır.

YENİDOĞANDA GUATR (HİPOTROİDİ)

Yenidoğanda hipotiroidi çok erken teşhis edilmesi gereken, tiroid bezinin yokluğuna bağlı olarak tirod hormonlarının yapılamamasına dayanan doğumsal bir hastalıktır. Erken teşhis edildiğinde tedavisi çok kolaydır. Erken teşhis çok önemlidir. Bunun için Sağlık Bakanlığı tüm yenidoğanlara doğar doğmaz tarama testi uygulamaktadır.

FENİLKETONÜRİ

Bu hastalıkta da erken teşhis çok önemlidir. Bebek doğar doğmaz topuk kanıyla ülke genelinde tarama testi uygulanmaktadır. Erken tanı konmadığı takdirde prognoz çok kötüdür.

Hizmet Saatleri(4)

 • Pazartesi

  09:30 am - 05:00 pm

 • Salı

  09:30 am - 05:00 pm

 • Perşembe

  09:30 am - 05:00 pm

 • Cuma

  09:30 am - 05:00 pm

Doktorlar

 • Uzm. Dr. Ozan Taşpınar

  Uzm. Dr. Ozan Taşpınar

  ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

216 396 6000

HEMEN ARAYIN